Зустріч з Любечем 16
27 квітня 2016 р. силами Ріпкинського відділення була проведена цікава і пізнавальна екскурсія до древнього Любеча для учасників наукової конференції в Чернігові в Чернігівькому технологічному університеті, в якій брав участь керівник Ріпкинського відділення Литвин О.В.
Любеч - літописне місто на Чернігівщині. Любеч вперше згадано в “Повісті минулих літ” під 882 р. Місто відігравало велику роль у часи Київської Русі, тому саме тут у 1097 р. відбувся знаменитий Любецький з'їзд, на якому руські князі ухвалили припинити усобиці, що послаблювали державу. В 1997 р. на території старовинного городища-фортеці встановлено пам'ятник на честь 1000-ліття Любецького з'їзду.
Група земляків – ріпкинців та викладачів провідних вузів України відвідала це містечко та побували в історико-археологічному музейному комплексі «Древній Любеч», експонати якого розповіли про історію цього населеного пункту. Екскурсію проводив заступник директора історико-археологічному музейному комплексі «Древній Любеч» Федорченко А.А., давній і шановний друг Ріпкинського відділення Чернігівського земляцтва.
Серед експронатів музейного комплексу були і подаркунки наших земляків - член Ріпкинського відділення Граб С. для передав фотокопії картин художника П. Андрусіва "Зїзд князів у Любечі", фото картини з Череповецького музею художника Галкіна Іллі Савича: " Любеч". 1894 р. та «Весна в маєтку Милорадовичів». Граб С. збирає портрети князів Милорадовичів і планує фотокопії з них надати до музею.
Учасники оглянули залишки валу середньовічної фортеці; городище «Замок»; городище «Лисиця»; урочище Монастирище (місце знаходження Антоніївського монастиря), садибу графів Милорадовичів.
Сподобалися пам’ятки архітектури: ближня і дальня печери Преподобного Антонія, яка на щастя, добре збереглася до нашого часу, та Спасо-Преображенський собор (1811-1817 р.р), а також , кам’яниця чернігівського полковника та наказного гетьмана України Павла Полуботка (кінець 17-початок 18 ст.). Кам'яниця стоїть прямо біля краю кручі, з якої відкривається прекрасний вид на дніпровські плавні і Дніпро (до якого близько півтора кілометра). Всім, хто відвідав Любеч, надовго запам'ятовуються чудові краєвиди Дніпровських заплав.
Земляки прогулялися містом та піднялися на Замкову гору. Екскурсія була дуже цікавою і сподобалася всім.